کشف استعدادهای طبیعی هر فرد، کار بسیار سختیه. در مورد خود من چند ده طول کشید تا فهمیده باشم که در نوشتن استعداد دارم. هیچوقت از این استعداد باخبر نبودم، چون در دبیرستان همیشه در درس ادبیات، نمرات پایینی می گرفتم. ولی امروز، میلیونا نفر نوشتهام رو می خوندن. کشف اینکه چه استعدادهایی دارین، واسه شمام مثل خیلی از افراد دیگر، می تونه بسیار سخت باشه. واسه اینکه ببینین چیجوری می تونین استعداد خود رو کشف کنین، مقاله زیر رو بخونین.

 

من از داگ ویلکس (Doug Wilks) که محقق استعدادیابی و موسس سایت StrengthsLauncherه، کمک گرفتم. داگ ویلکس، ۳ بینش مهم زیر رو واسه کشف استعدادهای طبیعی شما ارائه کرده:

۱. در کودکی، چی شما رو هیجان زده می کرد؟

کودکی-نام-تصویر

کمی وقت بذارین و شادترین خاطرات خود در زمان ساده رو به یاد بیارین. چی اون لحظات رو اونقدر لذت بخش می کرد؟ چه ویژگیای مشترکی وجود داشت؟ وقتی ۹ ساله بودین، فردی رقابتی بودین؟ شاید به فوتبال علاقه داشتین و هر روز بی صبرانه منتظرِ زنگ تفریح بودین. به عشق فوتبال زندگی می کردین و عاشق لحظه ای بودین که می تونستید بیرون بدوید و به زمین تمرین برید و بازی رو شروع کنین. یا شاید از کار کردن روی پروژه های گروهی بزرگ و رقابتی لذت می بردید؟ دوستان تون می خواستن که در گروه اونا باشین و استعداد زیادی در بالا بردن نمره کل گروه داشتین. بله شما از این فرصتا لذت می بردید و واسه تون هیجان انگیز بود.

در کنار فکر کردن به این خاطرات کودکی، به این مسئله هم فکر کنین که در زمان بزرگسالی، چه فعالیتای مشابهی شما رو هیجان زده می کنه. شاید هنوزم اهل رقابت باشین، ولی فرقش اینه که حالا واسه به دست آوردن مشتری هایی جدید واسه کار و کاسبی تون رقابت می کنین. شاید هنوزم پروژه های هدفمند و پیچیده رو دوست دارین، ولی فرقش اینه که حالا این پروژه ها رو واسه یک شرکت مشاوره ی بین المللی انجام میدید.

به چه دلیل ما بعضی چیزها رو انتخاب می کنیم و از کارای خاصی لذت می بریم؟ به چه دلیل در انجام بعضی از کارا، بهتر از بقیه کارا عمل می کنیم؟ «تم استعداد» (talent theme، اصطلاح استفاده شده به وسیله گالوپ)، یک الگوی طبیعیِ تکرارشونده از اندیشه، احساس یا رفتاره که میشه اونو به طور سازنده ای به کار گرفت.

شناخت استعدادهای منحصر به فرد، به شما کمک می کنه تا به این سوالا جواب بدین. استعدادهای منحصر به فرد، به شما نشون می ده که به چه دلیل چیزای خاصی رو انتخاب می کنین، از کارای خاصی لذت می برین و در بعضی کارا بهتر از کارای دیگر عمل میکنین. ، احتمال اینکه ۵ تم استعداد برتر شما مثل شخص دیگری باشه، فقط ۱ در ۳۳ میلیونه!

پس باید بدونین که چیزی که در زمان ساده شما رو هیجان زده می کرده و چیزی که در زمان بزرگسالی شما رو هیجان زده می کنه، بسیار مثل همدیگه هستن. شما فقط از تمای استعداد یه جوری (مثلا رقابتی بودن و علاقه به پروژه های هدفمند) در محیطای متفاوتی استفاده می کنین.

امروز چه کارایی بیشتر از بقیه کارا، همون لذتی رو در شما ایجاد می کنه که ۲۰ یا ۳۰ سال پیش و در زمان کودکی حس می کردین؟ واسه نزدیک کردن کارای امروزتان به لحظاتی که در گذشته شما رو هیجان زده می کرده، راه هایی رو پیدا کنین. خاطرات زمان دبستان، داستانای قدرتمندی هستن که نشون میدن چه استعدادهایی دارین و چیجوری باید از اونا استفاده کنین.

۲. چه وقتایی زمان رو فراموش می کنین؟

فرض کنین که ساعتِ ۹ صبح روز پنجشنبهه. زمان شما، به خودتون تعلق داره و قرار نیس که بازی فوتبالی بکنین، به جایی برید یا گزارش کاری ای رو بکنین و تا چند ساعت، هیچ کاری واسه انجام دادن ندارین. می تونین فعالیت مورد علاقه تون رو انجام بدین که می تونه نواختن گیتار، باغبانی یا نوشتن رمان باشه. شاید هم کار مورد علاقه تون، برنامه نویسی پایتون واسه پروژه شخصی باشه که چند ماهِ قبل شروع کردین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری از زبون بدن در تدریس استفاده کنیم؟

این فعالیت، هر زمان که اونو انجام بدین، شما رو جذبِ خود می کنه و طی اون ذهن، جسم و درک شما در تقارن کامل کار می کنه. در این وضعیت زمان رو فراموش می کنین و پیش از اونکه بدونین، ساعت ۱۲:۳۰ شده و شما هنوز حتی به ناهار فکر هم نکردین. اگه شغل شمام به اندازه پروژه شخصیِ روز پنجشنبه تون لذت بخش باشه، چه جوری؟ می تونین دوباره همون جادو رو مهار و اسیرِ خود کنین؟

به لحظاتی مثلِ این، توجه زیادی داشته باشین. اگه اونقدر در انجام کاری غرق میشید که زمان رو فراموش می کنین، این یکی از نشونه های مهمِ رسیدن به حالت فِلو (flow، اصطلاحی در روانشناسی به معنیِ غرق شدن در کار) است. اگه در بینِ انجام یک پروژه، هر میزانی از حالتِ فلو رو تجربه می کنین، به احتمال زیاد در حال استفاده از یک یا چند مورد از استعدادهای طبیعی تون هستین.

۳. واسه انجام چه کاری اشتیاق دارین؟

درست در همین لحظه که این مطلب رو می خونین، چه آتشی در درون شما شعله وره؟ در طول تاریخ بشر هیچ زمانی واسه شروع انجام ماموریت زندگی تون، ساده تر از همین الان نبوده. عاشق نوشتن هستین؟ این خیلی خوبه، می تونین واسه خود یک وبلاگ بسازین. بهتر از هرکیِ دیگری قلاب دوزی می کنین؟ این عالیه. چند شال و روسری اضافه ببافید و اونا رو در سایتای خرید و فروش کالا، به فروش برسونین.

حتی فکر کردن در مورد ملاقات و ایجاد رابطه با افراد جدید، شما رو بی آخر خوشحال می کنه؟ مثلا می تونین واسه مدیران محلی در شهر خود، جلسه ای غیررسمی ترتیب بدین. از هر سه کار لذت می برین؟ در این صورت می تونین واسه وبلاگ نویسانِ قلاب دوزی حرفه ای، جلسه ای ماهیانه برگزار کنین.

در دنیای ایده آل، همه می تونن هر روز در محل کار، از استعدادها و تواناییای خود استفاده کنن. ولی بدیش اینه، واسه بیشتر مردم اینطور نیس. ، طبق آمار موسسه ی گالوپ، ۶۳ درصد از شاغلین در سراسر جهان، به کار خود علاقه ندارن. البته این رقم، ۲۴ درصدی رو که به طور جدی از شغل خود بیزار هستن، شامل نمی شه. با اینکه دلایل زیادی واسه این مسئله هست، یکی از عوامل مهم اینه که بیشتر شاغلین، به طور روزانه از استعدادهای طبیعی خود در محل کار استفاده نمی کنن.

به این مسئله فکر کنین که در طبیعت، عقاب می تونه بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلومتر در روز پرواز کنه. فیل می تونه تا ۸۰ کیلومتر در روز روی زمین پرسه بزنه. اگه عقاب یا فیل رو در قفسی اسیر کنیم، اونا دیگر نمی تونن به صورتی زندگی کنن که واسه اون ساخته شدن. در این حالت،این موجودات خاموش، خفه و اسیر می شن. به همین ترتیب، میلیونا نفر هم در جهان نمی تونن هر روز کاری رو بکنن که واسه اون ساخته نشده ان.

واسه شما درک این مسئله که در جایی هستین که نمی تونین از استعدادهای تون استفاده کنین، دردناک و ناراحت کننده هستش. خوشبختانه زندگی یک سفره و یک روز تک و جدا از هم نیس. دست کم یک راه کوچیک واسه دوباره بازگرداندن بعضی از شادیای زمان کودکی تون پیدا کنین. مثلا در یک روز پنجشنبه، در کار مورد علاقه تون غرق شید و زمان رو از یاد ببرین یا بر کاری که آرزوی انجام اونو دارین تمرکز و اونو شروع کنین.

منبع : inc.com

 


دسته‌ها: آموزشی