وقتی احساس می کنین هیچ نقطه اشتراکی با دوستان تون ندارین و دیدگاه ها و نظرات متفاوتی باهم دارین، شاید بهتر باشه از اونا جدا شید و واسه این کار باید به دنبال روشای مناسبی باشین که کمترین آسیب رو به احساسات شما و دوستان تون بزنه. در این مقاله با چه جوری همراه باشین تا شما رو با بهترین روشای جدایی از گروه دوستان آشنا کنیم.

 

اگه تصمیم گرفتین از گروه دوستان خود جدا شید، بهتره با اونا رو راست رفتار کنین و تصمیم خود رو به شکل شفاف با اونا درمیان بذارین. قبل از تصمیم به ترک گروه، کمی در مورد راهکارهایی که می تونه به استواری حلقه دوستی کمک کنه، فکر کنین. شاید لازم باشه به نگرانیا و دل مشغولیای دوستان خود موقع اعلام جدایی از گروه هم فکر کنین یا حتی به این نتیجه برسین که به جای جداشدن از گروه بهتره زمانی کمتری رو به دوستان خود اختصاص بدین.

روش اول: روش جدایی از گروه دوستان رو انتخاب کنین

۱. تصمیم خود رو با دوستان تون درمیان بذارین

روشن ترین راه واسه جداشدن از گروه دوستان صحبت کردن با آنهاست. شما می تونین همه گروه رو از تصمیم خود آگاه کنین یا به شکل جداگونه با اونا صحبت کنین. بعضی وقتا ممکنه این روش واسه ترک گروه مناسب نباشه، چون سؤالات و ابهامات زیادی رو تو ذهن اونا ایجاد می کنه.

 • اگه رابطه نزدیکی با افراد گروه دارین، بهتره واقعیت رو به اونا بگید.
 • اگه تنها با چند نفر از اعضای گروه رابطه نزدیکی دارین، شاید بهتر باشه اول تصمیم خود رو با دوستان نزدیک درمیان بذارین و بعد بقیه ی افراد گروه رو با خبر کنین.
 • اگه قصد دارین تصمیم خود مبنی بر جدایی از گروه رو با کل اعضا مطرح کنین، از قبل در مورد اون فکر کنین و با عجله و شتاب تصمیم نگیرید. بهتره صحبتایی رو که می خواید در جلسه مطرح کنین، در برگه ای یادداشت کنین تا هنگام صحبت کردن چیزی از قلم نیندازید.

۲. تصمیم خود رو یکباره مطرح نکنین

به جای اینکه سعی کنین به طور مستقیم و یکباره دوستان خود رو از تصمیم تون واسه ترک گروه مطلع کنین، شاید بهتر باشه تا کم کم این موضوع رو با اونا مطرح کنین. تا زمانی که دوستان تون درگیر یک کار غیرقانونی و خطرناک نشده ان، لزومی نداره واسه جداشدن از گروه عجله کنین. اگه دوست ندارین احساسات دوستان تون جریحه دار شه، می تونین به مرور رابطه تون رو کم کنین و بعد از یه مدت به طور کامل از گروه جدا شید.

 • در مورد جزئیات زندگی خود با بقیه صحبت نکنین.
 • زمانی رو که با دوستان خود صرف می کردین، می تونین به دوستان جدیدتون اختصاص بدین یا یک سرگرمی جدید پیدا کنین.
 • به تماسای تلفنی و پیامکا، بی معطلی جواب ندین.
 • در اول سعی کنین زمان کمتری رو با دوستان تون بگذرونین، این روش به شما کمک می کنه تا خیلی راحت تر از اونا جدا شید.
 • به خاطر داشته باشین که ممکنه سؤالاتی واسه دوستان تون ایجاد شه. ممکنه از شما بپرسند به چه دلیل از گروه فاصله گرفتین، چه مشکلی پیش اومده، همه چیز درسته یا خیلی سؤالات دیگر. بهتره به این سؤالات به شکل رو راست جواب بدین و از جواب دادن طفره نرید.

۳. به تماسای تلفنی دوستان جواب ندین

شاید فکر کنین این روش جدایی از گروه دوستان نامناسب و آسیب زننده باشه، اما در مواردی که گروه دوستان رفتارهای خطرناک یا نامناسب دارن، این بهترین روشه. در این مواقع هیچوقت به تماسای تلفنی اونا جواب ندین. البته واسه فرار از دادن جواب به سؤالات دوستان تون مبنی برعلت جدایی از گروه، بهتره این روش رو انتخاب نکنین. بیان دلیل جداشدن از گروه به شکل رو راست و روشن خیلی بهتر از اینه که با قطع یهویی رابطه خود با دوستان تموم پلای پشت سرتون رو خراب کنین. با بیان احساسات واقعی خود این فرصت رو به خودتون و دیگر اعضای گروه میدید که اگه از ترک گروه پشیمون شدید، بتونین دوباره به گروه برگردید.

 • لازم نیس در تماسا، پیامکا یا ایمیلای اونا دلیل جدایی رو تشریح کنین.
 • بهتره دوستانی رو که با اونا قطع رابطه کردین، در گروه ها و شبکه های اجتماعی بلاک کنین.

۴. جشن بگیرین

بعضی وقتا آدم به دلایل کاری یا قبولی در دانشگاه مجبور می شه از دوستان صمیمی خود جدا شه. در این موقعیت، بهتره جشنی بگیرین و همه دوستان خود رو دعوت کنین. کاری رو انجام بدین که همه از اون خوشحال می شن. می تونین جایی رو واسه جشن خود انتخاب کنین که همه اعضا دوست دارن، مثلا به پارک آبی برید یا شام رو در یک رستوران خوب بخورین. گرفتن یک جشن باعث می شه با خاطره ی خوبی از هم جدا شید.

 • از شبکه های اجتماعی، پیامک یا ایمیل واسه ایجاد رابطه با همدیگه استفاده کنین و نذارین رابطه تون به طور کامل قطع شه.
 • هروقت فرصتی پیش اومد، همدیگه رو ملاقات کنین.
 • از احساسات خود باهم صحبت کنین و به اونا بگید که چقدر به یادشون هستین. بگید که خیلی دلتنگ اونا میشید و اتفاقات و خاطراتی رو که موجب می شه، خاطره ی اونا تو ذهن تون تداعی شه حتما تعریف کنین، این باعث می شه برخلاف اینکه از هم دور هستین، ولی رابطه دوستی تون محکم تر شه.

روش دوم: پذیرای نظرات درست باشین

۱. صادق باشین

اگه دوستان شما اصرار دارن دلیل جدایی از گروه رو بدونن، فارغ از اینکه چه دلیلی دارین، بهتره رو راست واسه اونا توضیح بدین. مثلا، به دروغ نگید قراره به شهر دیگری برید. رو راست و روشن درمورد دلیل جدایی تون از گروه توضیح بدین.

 • اگه فکر می کنین بیان دلیل جدایی واسه تون سخته، می تونین اونو بنویسین. هیچ اشکالی نداره که دلیل جدایی از گروه رو به طور کامل و رو راست بنویسین و اونو واسه دوستان تون ایمیل کنین.

۲. به احساسات دوستان خود احترام بذارین

بعضی وقتا گفتن حقیقت ممکنه به احساسات طرف مقابل آسیب بزنه. در این مواقع، علاوه برداشتن راستی، احترام به احساسات طرف مقابل هم اهمیت زیادی داره. مثلا، اگه احساس می کنین که مدتیه دوستان تون علاقه ای به حضور شما در گروه ندارن یا فکر می کنین، هیچ نقطه اشتراکی با گروه ندارین و درواقع جو گروه واسه شما کسل کننده س، سعی کنین از روشی منطقی واسه توضیح دلیل جدایی خود از گروه استفاده کنین، مثلا می تونین بگید: «وقتی در جمع دوستان هستم، احساس خوبی ندارم». البته نباید از یاد ببرین که با مطرح کردن موضوع باید بتونین دلایل منطقی هم واسه تصمیم خود بگید.

 • بهتره برروی احساسات و دیدگاه خود تأکید کنین و از گفتن کلماتی مثل «شما خیلی کسل کننده هستین»، واقعا پرهیز کنین.
 • دروغ نگید، وقتی دروغ بگید مجبورید واسه معلوم نشدن اون بازم دروغ بگید. راستی داشته باشین و دلایل خود مبنی بر ترک گروه رو کامل و شفاف توضیح بدین.
 • بعضی وقتا مبهم جواب دادن بهترین روش؛ در این حالت شما می تونین هم رفتار رو راست ای داشته باشین و هم دروغ نگید. گفتن جملاتی مثل «سرم شلوغه» یا «قصد سفر دارم» در بعضی وقتا می تونه جواب مناسبی باشه.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری از زبون بدن در تدریس استفاده کنیم؟

۳. موضع خود رو حفظ کنین

دوستان به ویژه دوستان قدیمی تر معمولا سعی می کنن تا شما رو به گروه برگردانند. مصمم باشین و از تصمیم خود عقب نشینی نکنین. تحت اثر فشارها و خواستهای اعضای گروه و دوستان قدیمی قرار نگیرید.

 • مثلا، اگه کسی از شما خواست از تصمیم خود بیخیال شین، بهتره در جواب بگید: «خیلی متأسفم، ولی سرم شلوغه» یا «اوقات خوبی باهم داشتیم، اما احتیاج دارم یه مدت تنها باشم.»
 • با متانت و آرامش خواسته دوستان تون رو واسه دعوت دوباره به گروه رد کنین.
 • آرامش

روش سوم: گزینه های جانشین جدایی از گروه رو واسه خود تشریح کنین

۱. درمورد نگرانیای خود با دوستان صحبت کنین

سعی کنین درمورد نگرانیا و نگرانیایی که در مورد رفتارهای نامناسب گروه دارین، با اونا صحبت کنین. مثلا، اگه دوستان شما به طور همیشه شما رو از گروه و کارای گروهی حذف می کنن، سعی کنین کمه کم با یکی از اعضای گروه رابطه جداگونه ای برقرار کنین. شاید بفهمین که اونا هیچوقت قصد طردکردن شما رو نداشتن و وقتی از احساس شما خبردار شن با اصلاح رفتار خود، سو ءتفاهم ایجادشده برطرف شه.

۲. به خودتون فرصت بیشتری بدین

بعضی وقتا شاید لازم باشه به مدت کوتاهی از گروه جدا شید و رابطه تون رو با دوستان کمتر کنین، تا ببینین هنوزم از جدایی احساس خوبی دارین یا نه. در این مدت می تونین بفهمین زندگی بدون دوستان چه شکلیه و شما چه احساسی دارین. سعی کنین دوستان و سرگرمیای جدید پیدا کنین. اوقات بیشتری رو با اعضای خونواده سپری کنین.

خونواده

 • اگه در این بازه ی زمانی احساس کردین، خوشحال تر هستین می تونین به جدایی از گروه دوستان جدی تر فکر کنین.
 • از طرف دیگر، اگه احساس کردین دل تون واسه گروه دوستان تنگ شده، بهتره زمانی رو با خود خلوت کنین و یه بار دیگر دلایل خود رو واسه جدایی از گروه مرور کنین. اگه احساس کردین که دلایل تون خیلی هم قانع کننده نبوده، فرصت رو از دست ندین. به اونا بگید که چقدر دل تون واسه شون تنگ شده و تحمل دوری اونا چقدر واسه تون سخته.

۳. در گروه تغییرات بسازین

با اینکه جدایی از گروهی که اعضای اون رفتارهای نامناسبی دارن، کار بسیار خوبیه، اما سعی واسه ایجاد تغییر در اعضای گروه و کمک به اونا واسه ترک عادات و رفتارهای بیریخت شون هم کار بسیار ارزشمندیه. قبل از جدایی از گروهی که درگیر کارای غیراخلاقی و غیرقانونیه، بهتره کمک کنین تا دوستان تون هم از نتایج رفتارهای بد خود خبردار شن.

 • اگه دوستان تون اهل مصرف الکل یا مواد مخدر هستن، می تونین به اونا کمک کنین تا به مرکز ترک اعتیاد مراجعه کنن و با دریافت مشاورهای پزشکی از افراد متخصص این عادت رفتاری خود رو ترک کنن.
 • اگه دوستان تون شما رو به دزدی، قاچاق یا خراب کاری تشویق می کنن، در اول سعی کنین اونا از این کار منصرف کنین. خطراتی رو که ممکنه انجام این کار واسه اونا به دنبال داشته باشه، یادآور شید و فعالیت مثبتی رو مثل تماشای یک فیلم خوب جانشین رفتار خراب کارانه ی اونا کنین.

روش چهارم: زمان مناسب واسه ترک گروه رو پیدا کنین

۱. به گفتار دوستان خود توجه کنین

اگه دوستان تون همیشه سعی می کنن که روابط شما فقط واسه همین یه گروه اجتماعی باشه، بهتره به فکر جدایی از گروه باشین. ممکنه واسه حفظ شما در گروه شروع به بدگویی از دوستان دیگر، اعضای خونواده یا دیگر افراد تأثیرگذار در زندگی تون کنن. با این کار دید شما نسبت به بقیه ی افراد منفی می شه و ممکنه رابطه خود رو با اونا کمتر کنین. واسه جدایی از اینجور گروهی حتی یک لحظه هم دودلی نکنین و در اولین فرصت جدا شید.

۲. مراقب دوستان ناباب باشین

مردم معمولا کاری رو انجام میدن که بقیه افراد هم اونو انجام میدن. رفتار خوب و بد دوستان، بیشترین اثر رو بر فرد می ذاره. اگه دوستان شما رفتار نامناسبی دارن، باید قبل اینکه به دردسر بیفتید، از گروه جدا شید. از قدیم گفتن دوستی با جاهل، به دوستی با خرس می مونه.

اگه دوستان شما یکی از این رفتارها رو دارن، بهتره حتما رابطه تون رو با اونا قطع کنین:

 • دزدی از مغازها؛
 • اعتیاد به مصرف موادمخدر و الکل؛
 • تخریب اموال دولتی یا خصوصی؛
 • مشارکت در کارای غیرقانونی و غیراخلاقی.

۳. اگه رابطه یک طرفه ای با دوستان تون دارین، اونا رو ترک کنین

اگه در دورهمیا و جشنا معمولا شما رو فراموش می کنن و به مهمانیا دعوت نمی کنن، بهتره به فکر جدایی از گروه باشین. شاید این رفتار اونا بدین معناست که دوست ندارن، بیشتر از این با شما رفت وآمد داشته باشن. دوستانی که این رفتار رو انجام میدن، ارزش دوستی ندارن و هیچوقت هم دوست شما نبوده ان.

۴. دور دوستانی که فقط موقع احتیاج به یاد شمان، خط بکشین

اگه دوستانی دارین که تنها زمانی یاد شما می افتن که کاری دارن، باید بدونین شایسته دوستی نیستن و بهتره رابطه خودتون رو با اونا قطع کنین. اگه معمولا شما واسه گروه هزینه می کنین و دوستان تون رو مهمون می کنین یا همیشه شما وسیله تفریح و خوش گذرانی اونا رو تأمین می کنین، ولی دوستان تون این سخاوتمندی شما رو بی جواب می ذارن، باید بدونین اونا فقط دوست روزهای خوش شمان. بهتره به این دوستی یک طرفه پایان بدین.

۵. مراقب دوستانی که قصد رقابت با شما رو دارن، باشین

اگه دوستان تون همیشه سعی می کنن خود رو بهتر از شما نشون بدن، باید بدونین ارزش دوستی ندارن. از دوستانی که سعی می کنن موفقیتاتون رو کوچیک بشمارند و خود رو بزرگ نشون بدن، دوری کنین. این افراد شایسته دوستی نیستن.

 • مثلا، اگه به دوست تون گفتید که در امتحان ۹۳ درصد از تستا رو درست جواب دادین، اما اونا گفتن که گرفتن اینجور نمره ای کار خیلی سختی هم نیس و شما می تونستید نمره بالاتری بگیرین، بدونین لایق دوستی نیستن.
 • اگه گفتید که روز بدی داشته اید و دوستان تون اصرار داشتن که اونا روز خیلی بدتری داشتن، بدونین که بهتره عطای اینجور رابطه ای رو به لقایش ببخشین.

۶. گروهی رو که انرژی شما هدر می ده، ترک کنین

وقت گذراندن با گروه دوستان معمولا باعث سرحالی و تقویت روحیه و ایجاد انگیزه و انرژی در افراد می شه.

 • اگه بعد از وقت گذرانی با دوستان احساس سرحالی ندارین، کسل و خسته میشید، باید متوجه باشین که ادامه این رابطه واسه سلامت روحی شما خوب نیس و بهتره بهش پایان بدین.
 • دوستانی که ذهن و روح شما رو با شکایت و انتقادهای همیشه از زندگی، خسته می کنن، هم شایسته دوستی نیستن و باید فراموش شون کنین.دسته‌ها: آموزشی