خیلی از مشکلات و شکستای زندگی ما، به دلیل بی پولی یا درآمد پایین به وجود ؛ بلکه راحت طلبی و طرز تفکر غیرواقعی یا دقیق تر بگیم «طرز تفکر افراد بی پول» عامل خیلی از مشکلات ماست. اگه به دنبال کسب درآمد بالا و رسیدن به موفقیت مالی یا موفقیت شغلی هستین، بیشتر از هر چیز باید توانایی تغییر تفکرات ناسالم، جرئت رویارویی با شکستای مختلف و توانایی تحمل اونا واسه رسیدن به اهداف تون رو داشته باشین.

پول-نام-تصویر

 

مشکل واقعی رو پیدا کنین

تا به حال متوجه شدین که خریداران بلیطای بخت آزمایی و مسابقات قرعه کشی جزو فقیرترین و کم درآمدترین افراد جامعه هستن؟ این افراد همیشه به دنبال رسیدن به پول با آسون ترین راه ممکن هستن. من مطمئنم اگه یکی از مؤسسات معتبر علمی تحقیقی هوشمندانه بکنه، این موضوع رو تأیید می کنه.

با این حال به نظر من رابطه بین موفق نشدن و انتظار واسه شانس خودبه خودیِ موفقیت به حدی روشنه که احتیاجی به توضیح بیشتر واسه اون نیس.

به نظر می رسه افرادی که همیشه رؤیاپردازیای ناممکن می کنن، هیچوقت حاضر نیستن واسه تحقق این رؤیاها قدمی بردارن.

افرادی که خود رو عاشقونه و عاشق پیشه میدونن، معمولا گوشه نشین و منزوی هستن. خیلی از افراد تحصیل کرده در جامعه، افرادی کم حرف و پشیمون حساب می شن.

حتما الان واسه شما این سؤال پیش میاد که این صحبتا چه ارتباطی با پول داره؟ سؤال خوبیه!

به احتمال زیاد چون شما از آینده مالی خود نگران هستین یا می ترسین کسی برنامه مالی تون رو به هم بزنه، در حال خوندن این مقاله هستین. این نگرانی بسیار مفیده؛ اینکه شما به دنبال یافتن راه حلای واقعی واسه حل مشکلات تون هستین، یکی از باارزش ترین قسمتای زندگی هر فردیه.

اما یک مشکل بزرگ بر سر راه: ما بیشتر از ارزش واقعی پول، واسه رسیدن بهش سعی می کنیم.

ما واسه رفع هر نوع مشکلی به پول متوسل میشیم، چون قادر نیستیم خاطر جمع نبودن رو در زندگی تحمل کنیم. با دیدن ثروتمندان و افراد موفق در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، ما هم می خواهیم همیشه بهترین هامون رو واسه بقیه نمایش دهیم. این موضوع ما رو به انجام اشتباهات کوچیکی وا می داره. این اشتباهات کوچیک کم کم به حدی بزرگ می شن که ویرانی به بار میارن.

ما حتی اگه به زمان جوونی والدین مون هم برگردیم با وجود اونکه به جای شبکه های اجتماعی و اینترنت، تلویزیون یا روزنامه ها پایه رابطه خیلی از افراد بوده، اما اونا هم دقیقا همین مشکل رو داشتن. اگه همسایه یا یکی از اقوام و نزدیکان خانوادگی وضعیت مالی مناسبی داشتن، والدین ما هم دوست داشتن همون طور باشن. مقایسه منفی یا چشم وهم چشمی باعث می شه تا افراد، زیر بار خرید لوازم یا خونه ی گران قیمتی برن که قادر به پرداخت اون نیستن.

ما به جای اونکه فقط احساس منفی خودمون رو قبول کنیم، پول مون رو واسه چشم وهم چشمی اشتباه خرج می کنیم. هنگامی که دوباره اینجور احساس منفی ای به ما جمله بیاره، بازم پول خرج می کنیم و این اشتباه همیشه تکرار می شه.

در مورد افرادی هم که بلیطای بخت آزمایی می خرن، دقیقا همین موضوع صادقه. اونا به جای تغییر در روش استفاده از پول و سعی واسه کسب اون از راه درست، بلیطای بیشتری می خرن و پول بیشتری خرج می کنن. خرید هر بلیط به نظر آخرین خرید میاد اما با موفق نشدن در بخت آزمایی بازم فرد واسه خرید بلیط تشویق می شه. اینطوری یک چرخه به درد نخور اقتصادی به وجود میاد. این موضوع فقط به بلیطای بخت آزمایی منحصر نیس، بلکه درباره وامای سنگین دانشجویی و خرید خونه های گرون هم صدق می کنه.

شاید این موضوعات مسئولیت پذیری زیادی رو بر عهده ی ما می ذارن، اما مسئولیت پذیری، پایه و پایه زندگیه. مغز آدم بسیار پیچیدهه و واسه کسب رضایت واقعی و عمیق به شناخت خواستهای واقعی خود احتیاج داریم.

از درد و رنج نترسین

سبک زندگی مینی مال یا لذت محور، حالا به یک سبک زندگی پرطرفدار تبدیل شده. شاید جالب ترین و جذاب ترین افرادی که در زندگی تون می شناسین، به سبک زندگی مینی مال تمایل دارن. اگه این سبک زندگی تا این حد راحت طلبانه نبود، شاید من هم اونو قبول می کردم. اما متأسفانه سبک زندگی مینی مال سعی داره روشی مناسب واسه برابری با شرایط مختلف پیدا کنه که نتیجه اون سعی نکردن واسه تغییر امور زندگیه.

همه مردم میگن که در زندگی شون به دنبال موفقیت ان اما اون چیزی که واقعا خواستارش هستن، اینه که بدون سختی و رنج به لذت و خوشبختی برسن؛ این عادی ترین هدف در بین همه آدم هاست.

واسه بسیاری، لذت بردن از زندگی مهم ترین هدف واسه به دست آوردن پوله. اما مسئله تأسف برانگیز اینه که در آخر، لذت کسب پول، یکی از بی ارزش ترین پدیده های انسانیه. حتی اگه شما بتونین اینجور لذتی رو کسب کنین، این نوع لذت پایدار نیس. هیچ وقت پایدار نمیشه و خیلی زود هم از بین خواهد رفت.

لذت بردن به کم رضایت آدمایی با اهداف والا از زندگی شون رو به دنبال داره. شما ممکنه بخواهید از این راه و با استفاده از پول آدم خوشبختی باشین، اما شاید اینجور خواستی هیچ وقت عملی نمیشه. همونجوریکه اشاره شد عملکر مغزی شما بسیار پیچیدهه و واسه کسب رضایت واقعی احتیاج به ارزشایی بزرگ تر و عمیق تر دارین.

ترس همه لذتا رو از بین می بره و حرص زیاد واسه کسب پول هم، اینجور ترسی ایجاد می کنه و باعث می شه ما آدما رفتارهای غیراخلاقی و حماقت باری بکنیم. در آسونترین حالت، حرص زیاد واسه داشتن پول باعث خساست می شه؛ تا جایی که حتی حاضر نیستیم مقداری پول به عنوان انعام جلو خدمت پرداخت کنیم. دلیل اینجور رفتار غیراخلاقی اینه که فکر می کنیم واسه داشتن زندگی شرافتمندانه و پرتجمل باید مقدار پول مون بیشتر از بقیه ی مردم باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری از زبون بدن در تدریس استفاده کنیم؟

طرز تفکر بعضی افراد اینه که واسه موفقیت باید بقیه رو فریب دهیم و از اونا سواستفاده کنیم. اما کسائی که به همچین چیزی باور ندارن، قهرمانان واقعی زندگی هستن.

این ضرب المثل قدیمی رو شنیدین که هیچ چیزی در زندگی ارزون به دست نمیاد؟ هر فردی واسه به دست آوردن پول باید یا با سعی دائمی و تحمل سختیای مختلف زمانش رو خرج بکنه و یا با اصطلاح پول، پول میاره، خطر سرمایه گذاری رو قبول کنه.

همه مردم خواستار ثروتمندی بدون سعی و زحمت هستن. منظور من از ثروت جدا از اینکه پول، سعی و تحمل سختی واسه رسیدن به پوله.

مسئله اصلی همین جاست. مشکل اساسی کمبود و بی پولی شما نیس. مسئله اینجاست که شما خواستار قایق تفریحی، ماشینای گرون و خونه های لوکس هستین؛ بدون اونکه حاضر به تحمل سختیای رسیدن به اونا یا حاضر به خرج کردن زمان، انرژی و پول تون باشین. مشکل از طرز تفکر فقیر شماس.

در زندگی لذت هیچوقت به مدت طولانی پایدار نیس و رنج و درد هم پرهیز ناپذیره. شاید اینجور مسئله ای در اول کمی ناراحت کننده به نظر بیاد اما پایه اشتباه خیلی از آدما اینه که پول رو واسه از بین بردن دردهایشان می خوان نه واسه اونکه به پدیده های دیگر زندگی شون ارزش بیشتری بده.

هدف واقعی تون رو در زندگی پیدا کنین

شما باید بدونین هدف واقعی زندگی تون چیه، چه هدفی در زندگی تون بیشتر از به دست آوردن پول ارزشمنده. شما در زندگی تون، چیزی مهم تر از پول دارین و باید به دنبال اون بگردید.

همیشه با مطالعه داستانای افرادی که پولدار شدن، متوجه میشید که عموم اونا:

  • هیچوقت واسه به دست آوردن خودِ پول کاری نکردند.
  • اونا تموم سعی خود رو واسه رسیدن به اهداف شون انجام دادن، حتی اگه در بعضی مواقع شکست خورده باشن.

فرق تفکر افراد بی پول با تفکر افرادی که در کسب ثروت موفق شدن، دقیقاً در همین مورده. افراد موفق سعیا، موفقیتا و تفسیرشان از زندگی رو ارزشمندتر از پول میدونن. این افراد در بعضی مواقع حتی درد و رنج رو هم ارزش میدونن. همین درد و رنجه که باعث می شه سعی اونا واسه به دست آوردن پول با ارزش تر شه. همونجوریکه درد زایمون یک مادر پس از دیدن فرزندش زیباترین درد دنیاست، واسه افرادی که به اهداف شون پایبند هستن، تحمل شکستا و شکستا لازمه ی رسیدن به موفقیته.

افراد موفق از شکست و ناراحتی فرار نمی کنن، چون پرهیز و فرار از درد و رنج، زندگی رو شگفت انگیز و پر آسایش نمی کنه.

حتی اگه هنوز خودتون رو نشناخته باشین، در زندگی شما اهدافی هست که ارزش رنج رو داره. اهداف و ارزشایی که شما حاضرید به خاطر اونا شکستا و ناراحتیای مختلف رو تحمل کنین و بازم لبخند بر لب داشته باشین. اگه شما هنوز این اهداف و ارزشا رو نشناخته اید و توقع دارین که بی هدفی شما با پول حل شه، هیچ وقت به موفقیت نمی رسین، چون پول هیچ وقت واسه با ارزشی کافی نیس.

به اهداف و ارزش هاتون توجه کنین

اجازه بدین یک بار دیگر تکرار کنم؛ اگه نمی دونین که به جز لذت از زندگی و فرار از دردها چه فواید دیگری در رسیدن به پول هست، به دنبال چیزی بگردید که واسه داشتن اون به پول احتیاج دارین. این هدف یا ارزش، چیزیه که شما واقعا واسه اون اهمیت قائل هستین.

اگه شما منتظرید تا یک همسر یا شوهر پولدار پیدا کنین، پس شما قدیمی ترین و سطحی ترین خواسته ی مردم جهان رو دارین. اگه تحصیل می کنین و خواهان کسب مدارک تحصیلی بالاتر واسه درآمد بیشتر هستین، خواستهاتون قبل از رسیدن به اونا از بین خواهند رفت.

اما اگه شما در راه سعی واسه ساخت یک محصول یا ایجاد یک ایده ی جدید اقتصادی بارهاوبارها شکست می خورید اما مقاومت می کنین و به راه تون ادامه میدید، پس شما یک کارآفرین هستین.

اگه شما هر روز چندین ساعت به تمرین موسیقی می پردازید و با ترس از نبود استقبال عمومی از ساخته هاتون روبرو شدن میشید، شما یک موسیقی دان هستین.

همه ارزشا با هم برابر نیستن. ارزشایی که اعتمادبه نفس انسانی شما رو افزایش میدن و به بقیه کمک می کنن، سالم تر و والاتر هستن. وظیفه ی شما اینه که ارزشی رو انتخاب کنین که کیفیت زندگی شما رو زیاد کنه، اما لطفاً این تفکر اشتباه رو که شما فقط خواستار پول هستین، دور بریزین. شما فقط میتونین تا افراد رو طبق اهداف تون جذب کنین و اگه هدف شما فقط پوله، بقیه هم به خاطر پول به شما نزدیک می شن.

این تمرین ۱۰ دقیقه ای رو انجام بدین

یک قلم و کاغذ وردارین و فکر کنین که چه اهداف و ارزشایی در زندگی شما وجود دارن که حاضر هستین واسه رسیدن به اونا درد و رنج رو تحمل کنین. این هدف و ارزش حتماً چیزی نیس که شما در انجام اون مهارت دارین و حتی می تونه شامل چندین هدف و ارزش مختلف شه.

از خودتون بپرسید چه کاری در گذشته انجام دادین که مطمئن هستین هیچ شکست یا تجربه تلخی نمیتونه شما رو از اشتیاق رسیدن بهش منصرف کنه. پیشرفت در انجام یک کار واسه ادامه اون کافیه.

تفکر «چه می شه اگه…» رو از ذهن تون دور کنین

اگه شما امیدوارید که پول همه مشکلات شما رو حل می کنن، قبل از انجام هرکاری شکست خواهید خورد. افرادی که در شناسایی مشکلات واقعی زندگی شون اشتباه می کنن، فکر می کنن که پول حلال مشکلاته. اما در آخر همه این مسائل به خود شما مربوط می شن. شما چه ارزشا و اهدافی دارین؟ و قادر به سعی واسه رسیدن به اونا هستین؟
دسته‌ها: آموزشی